(έκανε λάθη και το Σάββατο)

Νταμπλούχος τελικά, όπως περίμενα, ο Ολυμπιακός.
Σε έναν τελικό που όλοι έμειναν ενθουσιασμένοι.
Αυτό που με εντυπωσίασε εμένα είναι η διακύμανση του σκορ.
Γρήγορα γρήγορα προηγήθηκε 2 – 0 η ΑΕΚ με δυο γκολ του Μπλάνκο. Έτσι τέλειωσε και το ημίχρονο.
Τότε ο κ. Βαλβέδε έβαλε τον Ντάρμπισιρ που σκόραρε το 47’. Εδω έχω να συγκρίνω το ματς του Σαββάτου μ’ αυτό της Κωνσταντινούπολης με την Γαλατά Σαράι. Που ο Ολυμπιακός έχανε με 1 – 0 και ο Ισπανός έβαλε τον παραπάνω επιθετικό, ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς!!! στο 85’. Η πλάκα είναι οτι ο άνθρωπος πρόλαβε κι έχασε δυο ευκαιρίες. Αν λοιπόν ο Ολυμπιακός έχανε με 1 - 0 μάλλον δεν θα έβαζε τον Αγγλο.
Ισοφάρισε ο Ολυμπιακός στο 70’ με τον Μπελούτσι.
Η ΑΕΚ ξαναπέρασε μπροστά με τον Σκοκο στο 90’ και στο 95’ ο Ντάρμπισιρ.
Η πλάκα είναι πως το έβγαλε στο 96’, θεώρησε λοιπόν ο κ. Βαλβέδε οτι είχε κάνει την δουλειά; του.
Στο 102’ σκόραρε ο Γκαλέυι, αλλά έκανε το λάθος κι έβγαλε την φανέλα του ενω είχε δεχθεί πιο νωρίς κι άλλη κίτρινη κάρτα. Έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ.
Όμως δεν έμελε να «γυρίσει» για δεύτερη φορά αγώνα ούτε μετά από παράταση. (Γύρισε φέτος μόνο την ρεβάνς του ημιτελικού με τον Αστέρα Τρίπολης). Στο 109’ ισοφάρισε ο Σκόκο.
Μετά ήρθαν τα πέναλτι. Που ήταν μια μαραθώνια διαδικασία. Έληξε 15 – 14 (19 – 18 αν προσθέσεις και τα γκολ του αγώνα) υπέρ του Ολυμπιακού. Τον έκρινε τελικά η εμπειρία του Νικοπολίδη.
Σαν αγώνας όμως, δεν το ανέφερε ή δεν το πρόσεξε μια που τους συνεπήρε η διακύμανση του σκορ, ήταν μαρτύριο.
Απορώ φυσικά γιατί επιμένει ο κ. Κόκαλης να κρατήσει τον κ. Βαλβέδε. Αφού που έναν αγώνα που σχεδόν είχε γυρίσει, έβγαλε τον άνθρωπο που σκόραρε 2 φορές.